Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Gökadamız Çevresinde Uçuşan Balonlar
21 July 2011

Dünya yörüngesinde insan-yapımı birçok uyduya sahiptir. Ancak sadece bir tane doğal uydusu vardır: Ay. Gökadamız Samanyolu'da yörüngesinde doğal uydulara sahiptir. Bu uydulara 'cüce gökadalar' denir çünkü bizimki gibi normal gökadalardan çok daha küçüktürler. Tuhaf bir şekilde, gökbilimciler gökadamızın etrafındaki bu cüce gökadalardan birine Büyük Macellan Bulutu ismini vermişlerdir!

Büyük Macellan Bulutu yeni yıldızların doğduğu birçok bölgeye sahiptir. Bunlardan biri yukarıdaki yeni görüntüde gösteilmektedir. Görüntü Şili'de bulunan Çok Büyük Teleskop adlı bir teleskopla alınmıştır.

Yıldız-üretim fabrikası kırmızı halknın içerisinde bulunmaktadır. (Halkanın tamamını görmek için görüntüye tıklayın.) Bu 'Süper-kabarcık' denilen bir gaz ve toz bulutudur. Süper kabarcığın şekli yıkıcı olayların bir kombinasyonu nedeniyledir. Büyük yıldızlardan gelen şiddetli rüzgarlar ve ölen yıldızların patlamaları bulutun merkezini boşaltarak sadec bir gaz ve toz halkası bırakmıştır.

Şimdiye kadar bu kaos ve yıkıcı olaylar yeni yıldızları oluşturdu. Rüzgar ve patlamalar süper kabarcığın sınırları etrafındaki gaz ve toz parçacıklarını birbirlerine doğru itmektedir. Eğer süper kabarcık içerisindeki bir bölgede yeterince gaz ve toz parçacığı kümelenirse, yeni bir yıldız oluşmaktadır. Bu evrendeki yaşamın bir döngüsüdür: bazı yıldızlar ölürken bazıları doğmaktadır.

İlginç Gerçek

Süper-kabarcığın genişliği Güneş'ten en yakın yıldıza olan uzaklığın 60 katından fazladır!

Meer informatie

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Afbeeldingen

Bellen blazen rond onze Melkweg!
Bellen blazen rond onze Melkweg!

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box