Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Olśniewający pył
16 November 2011

Zapewne wydaje Ci się, że pył to tylko rodzaj brudu, który nie ma większego znaczenia, nieprawdaż? Okazuje się, że pył istniejący w przestrzeni kosmicznej jest bardzo ważnym elementem w procesie powstawania gwiazd!

Astronomowie często mówą o gwiazdach jako ogromnych kulach gazu, przemilczając fakt, że zawierają one też pokaźne ilości pyłu. Spójrz na powyższe zdjęcie obszaru, w którym rodzą się gwiazdy, nazywanym Mgławicą w Kilu (Kil to nazwa gwiazdozbioru na niebie południowym). Zauważ, że pomarańczowe chmury widoczne na obrazku stanowią dużą część tego obszaru - to właśnie jest gwiezdny pył!

W przeciwieństwie do cząstek gazu, pył nie jest wykorzystywany przez gwiazdy do produkcji energii, ale bez pyłu gwiazdy w ogóle by się nie narodziły. Dzieje się tak, ponieważ gwiazdy powstają tylko wówczas, gdy materiał budulcowy ma odpowiednio dużą gęstość. I w tym właśnie pomaga pył – dodając odpowiednią porcję materiału.

W obrębie Mgławicy w Kilu znajdują się obszary wystarczająco gęste, by mogły formować się tam nowe gwiazdy przez następny milion lat. Dodatkowo, obecne w Mgławicy masywne gwiazdy pomagają spychać cząstki pyłu i gazu ułatwiając koncentrację materiału budulcowego na nowe gwiazdy.

Takie masywne gwiazdy są źrodłem silnych wiatrów, które mogą rozwiewać materiał mgławicy koncetrując go w pewnych miejscach, podobnie jak ma to miejsce z liśćmi i drobnymi papierkami na placu zabaw w wietrzny dzień. Ponadto, masywne gwiazdy kończą swój żywot w potężnych eksplozjach, nazywanych wybuchami supernowych, które mogą dodatkowo akumulować materiał i zadziałać jako swoisty zapalnik procesu powstawania gwiazd.

Ciekawostka

Sumaryczna masa gazu i pyłu w Mgłwicy w Kilu jest około 140 tysięcy razy większa niż masa Słońca.  

Share:

Afbeeldingen

Schitterend Stof
Schitterend Stof

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box