Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Dönen Yıldızın Acayip Durumu
5 December 2011

Bir dedektif takımı gibi, bir gökbilimciler grubu bir gizemi çözmeye çalışıyorlar. Son olarak Güneş'imizden 25 kez daha ağır ve 300 kez daha hızlı dönen bir yıldız buldular - bilinen ağır tüm yıldızlardan daha hızlı dönüyor etrafında!

Ve yıldız olağanüstü hızlı bir şekilde etrafında dönerken, ayrıca garip bir yöne doğru da gidior, uzayda diğer yakın tüm yıldızlardan daha yavaş bir şekilde yol alıyor - ne tuhaf birşey!

Görüntüdeki ok şu anda incelenen yıldızı gösteriyor. Gökbilimciler yıldızın neden bu kadar hızlı döndüğü ve diğer yıldızlara göre farklı bir yönde hareket ettiğine dair bir açıklaması var. Yıldız gençken bir çift yıldız sisteminin bir parçası olmuş olabilir. Eğer iki yıldız birbirlerine çok yakınsa, biri diğerinden madde çalarak bu hıza ulaşmış olabilir - aynı güç veren abur-cubur gibi!

Bununla birlikte, hızlı dönen yıldızın artık bir yoldaşı yok, peki diğer yıldıza ne oldu? Gökbilimciler diğer yıldızın bir süpernova olarak patladığını düşünüuyor. Süpernova patlamasının gücü hızlı dönen yıldızı uzağa doğru fırlatmış olabilir. Bu yıldızın diğer yıldızlara göre - uzayda daha yavaş ilerleyerek - neden bu kadar garip davrandığını açıklayabilir çünkü bu bölge için yeni bir misafir.

"Bu yıldız kesinlike çok ağır yıldızların kısa ama etkileyeici yaşamları için merak uyandırıcı ipuçları veriyor" diyor gökbilimci Philip Dufton. 

İlginç Gerçek

Bu büyük kütleli yıldızın dönüş hızında ilerleyen bir uçak dünyanın etrafındaki turunu bir dakikada tamamlayabilirdi!

Meer informatie

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Afbeeldingen

Het wonderlijke verhaal van de tollende ster
Het wonderlijke verhaal van de tollende ster

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box