Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Astronomiczna gra słów
4 January 2012

Astronomia niejednokrotnie kojarzona jest z technicznym i trudnym do zrozumienia słownictwem. Rozmawiając o gwiazdach możemy spotkać się z wieloma dziwnymi słowami, takimi jak galaktyka czy mgławica. Zdradzimy ci pewien sekret: większość z nich jest po prostu tłumaczeniem z języka starożytnego na język współczesny. Na przykład słowo „galaktyka” pochodzi od greckiego słowa „mleczno-biały”, a „mgławica” jest łacińskim odpowiednikiem dla słowa „chmura”.

Jak prawdopodobnie się spodziewasz, większość tych słów opisuje obiekty kosmiczne, z którymi są one powiązane. Na przykład, nasza Galaktyka wygląda jak pasmo mleczno-białego światła na nocnym niebie (dlatego też nazywamy ją Drogą Mleczną). Mgławica z kolei, jest chmurą gazu i pyłu w przestrzeni.

Prezentowany obraz jest nowym zdjęciem dobrze znanej mgławicy zwanej Mgławicą Omega. Mgławica ta znajduje się na nocnym niebie w gwiazdozbiorze Strzelca. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą teleskopu o nazwie Very Large Telescope (VLT, Bardzo Duży Teleskop), który znajduje się w Chile w Ameryce Południowej. Jest to jedno z najlepszych zdjęć tej mgławicy jakie kiedykolwiek zostało zrobione przez teleskop na Ziemi.

Share:

Afbeeldingen

Een lesje sterrenkundetaal
Een lesje sterrenkundetaal

Printer-friendly

PDF File
848,8 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box