Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Le največje preživijo
14 February 2012

Našo galaksijo obdaja okrog 200 skupin zvezd, ki jim pravimo kroglaste zvezdne kopice. Stare so skoraj toliko kot vesolje in vsebujejo neprecenljive podatke o tem, kako so nastale prve zvezde in galaksije. 

Do nedavnega so astronomi mislili, da se je celotno število kroglastih kopic povečalo med divjim nastajanjem novih zvezd, ko je bilo vesolje še mlado.  Vendar je skupina astronomov s pomočjo računalniške simulacije ugotovila, da se ob divjem nastajanju zvezd pravzaprav uniči več kroglastih kopic, kot pa se jih ustvari.

Nastajanje zvezd pogosto sproži trk dveh galaksij. Plin, prah in zvezde po trku galaksij frčijo naokrog tudi še takrat, ko že nastajajo nove zvezde. To pomeni, da se gravitacijski privlak na kroglaste kopice zaradi plina, prahu in drugih zvezd neprestano spreminja. In to je dovolj, da raztrga večino kroglastih kopic. Le največje kopice so dovolj močne, da preživijo. 

Astronomi pravijo, da to razloži, zakaj je število zvezd v kroglastih kopicah približno enako povsod po vesolju. “V zgodnjem vesolju je bilo nastajanje zvezd običajen pojav povsod po vesolju – zato je razumljivo, da imajo vse kroglaste kopice veliko in približno enako število zvezd. Njihove manjše sestre, ki so imele manj zvezd, so bile uničene,” pravi astronom Diederik Kruijssen. 

Cool dejstvo

Preživele kroglaste kopice, ki obdajajo našo galaksijo, vsebujejo do milijon zvezd vsaka!

Meer informatie

RAS Logo 

To je otroška verzija novice Royal Astronomical Society.

Share:

Afbeeldingen

Alleen de grootste overleven
Alleen de grootste overleven

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box