Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Iluzje w Kosmosie
15 February 2012

Kiedy patrzymy na fotografie zrobione na przyjęciu urodzinowym lub na spacerze z rodziną, to łatwo jest nam rozpoznać na nich kto stoi obok kogo, a kto jest daleko w tle. Gdy jednak oglądamy zdjęcia przestrzeni kosmicznej, brakuje nam naturalnego zmysłu, by osądzić jak duże powinny być te obiekty jak daleko od siebie w rzeczywistości się znajdują!

Jako przykład niech posłuży niedawno wykonane zdjęcie Kosmosu. Widać na nim mgławicę składającą się z pyłu i gazu (przedstawioną na czerwono) obok jasnej gwiazdy.  Jednak w rzeczywistości gwiazda ta jest zdecydowanie bliżej Ziemi niż mgławica. Gwiazdy znajdujące się pomiędzy Ziemią, a obiektem, który obserwujemy nazywane są "gwiazdami pierwszoplanowymi". Są dużo jaśniejsze niż inne gwiazdy na przedstawionym zdjęciu, ponieważ znajdują się dużo bliżej nas.

Gwiazdy pierwszoplanowe wydają się mieć  proste promienie wychodzące z ich centrów, ale jest to tylko złudzenie, gdyż w rzeczywistości promienie takie nie istnieją. Są one efektem zaginania światła  na podporach lustra w teleskopie i obserwuje się je tylko dla bardzo jasnych obiektów

Chociaż te nierzeczywiste promienie są tylko złudzeniem, wielu obserwatorów i fotografów nocnego nieba uważa je za piękne. Zdarza się nawet, że niektórzy dodają je celowo do gwiazd na własnych fotografiach nieba przy użyciu specjalnych programów do edycji zdjęć!

Share:

Afbeeldingen

Gezichtsbedrog in de ruimte
Gezichtsbedrog in de ruimte

Printer-friendly

PDF File
953,9 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box