Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Bir kuş mu? Bir gezegen mi? Hayır, o bir Süper-Dünya!
28 March 2012

Geceleyin gökyüzüne baktığınızda tüm yıldızlar aynı görünür. Aslında birbirlerinden renk ve büyüklük olarak farklıdırlar. Bir yıldızın rengi onun yüzeyindeki sıcaklığa bağlıdır. Tersini düşünebilirsiniz ama mavi yıldızlar kırmızılardan çok daha sıcaktır. Aslında kırmızı yıldızlar en soğuk olanlardır! En küçük kırmızı yıldızlara 'kırmızı cüceler' denir, ve bunlar gökadamız Samanyolu'nda en çok bulunan yıldız türüdür.

Şu sıralar büyük bir teleskopa takılan HARPS adlı gezegen-avcısı dedektörünü (bir çeşit kamera) kullanan gökbilimciler ekibi, kırmızı cücelerin yaygın olarak Dünya'dan çok da büyük olmayan kayalık gezegenlere sahip olduklarını buldular. Dünya'dan biraz daha büyük olan bu gezegenlere 'süper-Dünyalar' deniyor.

Gökbilimcilerin tahminlerine göre gökadamız Samanyolu'nda bulunan her 10 kırmızı cüceden 4'ünün etrafındaki yaşanabilir bölgede süper-Dünyalar bulunuyor, bu bölgelerde su gezegenin üzerinde sıvı halde bulunabiliyor. (Yıldıza çok yakın yerlerde gezegen üzerindeki su buharlaşır, terisne yıldıza çok uzak yerlerde ise gezegen düşük sıcaklıktan dolayı katı, buz bir yüzeye sahip olacaktır.)

Samanyolu'nda yaklaşık 160 milyar kırmızı cüce yıldız bulunduğuna göre, gökadamızda Yeryüzü'nden çok büyük olmayan ve okyanuslara sahip on milyarlarca dünya olabilir. Bu heyecan verici bir keşif çünkü böyle gezegenler uzaylılara ev sahipliği yapıyor olabilir!

 

İlginç Gerçek

Güneşimiz Dünya'dan yaklaşık 100 kat daha geniştir, yine de diğer yıldızlarla karşılaştırdığımızda o da bir cücedir – daha açık bir ifadeyle, bir sarı cüce.

Meer informatie

 Uzay Gazatesi ESO Basın Bülteni'nin çocuklar için hazırlanmış halidir.

 

Share:

Afbeeldingen

Is het een vogel? Is het een vliegtuig? Nee, het is een super-Aarde!
Is het een vogel? Is het een vliegtuig? Nee, het is een super-Aarde!

Printer-friendly

PDF File
963,4 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box