Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Gwiazda wywrócona na drugą stronę
2 April 2012

Widoczne tutaj zdjęcia pokazują gwiazdę w stanie "przed" i "po", kiedy to przeszła radykalną zmianę. Obrazek z przed tego procesu widzimy po lewej (jest to rysunek artysty), na którym pokazane są składniki, z których zbudowane są kolejne warstwy gwiazdy. Te składniki to pierwiastki chemiczne. Na obrazku po prawej, widzimy prawdziwe zdjęcia tej samej gwiazdy, już po ogromnym wybuchu, z powodu którego gwiazda odrzuciła swoje zewnętrzne otoczki.

Astronomowie nazywają tego typu wybuchy "eksplozją supernowej", a cały materiał, który pozostaje w kosmosie po wybuchu to "pozostałości po supernowej". Widzimy je na prawym obrazku, który przedstawia gwiazdę Kasjopea A, albo w skrócie - Cas A.

Na obu obrazkach, te same kolory oznaczają identyczne pierwiastki. Astronomowie uważają, że przed eksplozją gwiazda składała się z mnóstwa żelaza (kolor niebieski) oraz siarki i krzemu (zielony) skupionych w centrum gwiazdy. Jednak po wybuchu, te pierwiastki zostały wyrzucone w kosmos i możemy je obserwować na zdjęciu po prawej, dokładnie jako kolory: niebieski i zielony. Dosłownie mówiąc, gwiazda została wywrócona na lewą stronę!

Ciekawostka

Cas A jest najbardziej aktywnym radiowo obiektem na niebie, poza obiektami Układu słonecznego! To oznacza, że emituje strasznie dużo sygnałów radiowych!

Share:

Afbeeldingen

Een binnenstebuiten gekeerde ster!
Een binnenstebuiten gekeerde ster!

Printer-friendly

PDF File
1014,6 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box