Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Dlaczego nocą niebo jest ciemne?
15 August 2012

Pytania, które wydają się być bardzo prostymi niejednokrotnie pomagają zrozumieć astronomom podstawowe procesy rządzące Wszechświatem.

Przykładem takiego pytania jest choćby „Dlaczego niebo jest ciemne nocą?” Odpowiedź może wydawać się oczywista, ale jest to jedno z tych zagadnień, nad którymi astronomowie spędzili długie godziny. Wiedzieli, że Ziemia obraca się wokół własnej osi częściowo odwracając się od Słońca, ale w przeszłości zdawali sobie również sprawę z faktu, że dana część naszego globu, na której panuje noc, jest skierowana w stronę nieba pełnego gwiazd, nieskończonego Wszechświata, który zawiera nieskończoną ilość gwiazd w każdym kierunku, więc powinien być nieskończenie jasny!

By zrozumieć dlaczego nieskończenie duży Wszechświat oznacza, że całe niebo pokryte byłoby gwiazdami, wyobraź sobie siebie stojącego w środku gęstego lasu. Wybierz dowolny kierunek i idź wzdłuż linii prostej. Jeśli las byłby nieskończony, w końcu któreś z drzew zblokowałoby tobie drogę. Może i byłoby daleko od punktu, z którego zaczynałeś swój spacer, ale na pewno takie drzewo by się znalazło.

Wracając jednak do nocnego nieba, część astronomów myślała, że ogromne chmury pyłu, takie, jak ta prezentowana na powyższym zdjęciu, mogą pochłaniać na tyle dużo światła od gwiazd, by powodować, że niebo będzie ciemne nocą. Jednak teraz astronomowie wiedzą, że Wszechświat nie jest nieskończenie wielki. I to jest właśnie powód ciemności nocnego nieba.

Ciekawostka

W internecie możesz znaleźć wiele stron, korzystając z których możesz zadać pytanie astronomowi. Poniżej prezentujemy dwie w języku angielskim:

Share:

Afbeeldingen

Waarom is de lucht 's nachts donker?
Waarom is de lucht 's nachts donker?

Printer-friendly

PDF File
1,2 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box