Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
84 Milyon Yıldız ve Artıyor!
24 October 2012

Gökadamızın merkezini görüntüleyen bu gökbilim kamerasının yanında her gün kullandığımız kameralar artık birer oyuncak gibi kalıyor!

Alışveriş merkezine gidip yeni bir kamera almak istediğinizde, satıcı kaç 'megapiksel' almak istediğinizi sorar. Bu rakamlar kameranın üreteceği fotoğrafın kalitesini gösterir. Dijital kameralar genellikle 10 megapiksel civarında fotoğraflar üretir. Fakat bu inanılmaz görüntüyü oluşturan bir teleskopa takılı özel bir kamera tam 12,000 megapiksel!

Ve akıllara durgunluk veren sayılar bunlarla sınırlı değil. Bu süper yüksek-kaliteli fotoğrafla gökbilimciler şimdiden yaklaşık 84 milyon tanesinin yıldız olduğu tespit edilen, neredeyse 173 milyon nesne görebilmektedirler! Bu fotoğraf gökadamız Samanyolu'nun merkezini daha önce görüntüleyen gökbilimcilerin fotoğraflarından on kat daha fazla sayıda yıldız içermektedir.

"Yeni veriler tek seferde sadece bir fotoğraf karesi sağlamış olsa da Samanyolu'nun bu bölgesinde yer alan tüm yıldızların sayısını belirleyebiliriz" diyor gökbilimci Dante Minniti. Fotoğraf üzerinde çalışan gökbilimciler çoktan bir keşif yaptılar bile: 'Sönük kırmızı cüceler' adlı özel bir yıldız türünden çok miktarda buldular. Bu gezegen avcıları için harika bir haber, çünkü kırmızı cüce yıldızlar özellikle uzak dünyaların araştırılmasında güzel bir hedef teşkil ediyor. 

Siz de katılın: Yeryüzündeki en güçlü teleskoptan sorumlu olsanız neyi gözlemek isterdiniz? Aslında Avrupa Güney Gözlemevi 50. Yıl kutlamaları için herkese etkileyici VLT teleskopu ile neyi gözlemek istediğini soruyor! Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Meer informatie

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Afbeeldingen

84 miljoen sterren en we zijn nog niet klaar!
84 miljoen sterren en we zijn nog niet klaar!

Printer-friendly

PDF File
946,6 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box