Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Uzayda Kuş Gözlemciliği
26 September 2012

Hiç gökyüzüne bakarak bulutlarda hayali şekiller gördünüz mü? Gökbilimciler de tam olarak bunu yapıyorlar, tek fark onların bulutlarına bulutsular adı veriliyor ve uzayda bizden çok uzak yerlerde bulunuyorlar. Yeryüzünde sudan oluşan bulutların tersine, bulutsular gaz ve tozdan meydana gelirler. Gökbilimciler bu bulutun kıvrımlarında bir kuşun başını görerek adına Martı bulutsusu demişler.

Gaz ve toz soğuktur, bu nedenle gözümüzün göreceği kadar parlak bir ışık yaymazlar -- nesneler ısındıkça daha parlak olurlar. Bu ters yönde de böyledir. Eğer bir süredir yanmakta olan bir lambaya dokunacaksanız, çok sıcak olduğunu bilmeniz gerekir! Resimdeki bulutsu kırmızı renkte parıldıyor çünkü merkezinde çok sıcak bir yıldız bulunuyor, işte burada ‘martının gözünü’ görüyorsunuz. Yıldızdan çıkan ısı etrafındaki gazı ısıtarak parlamasını sağlıyor.

Ayrıca mavi bir de sis var görüntüde, görebildiniz mi? Bu, bulutsuda bulunan sıcak, genç yıldızların ısıttığı tozdur. Toz parçacıklarına çarpan yıldız ışığı onları görünür hale getirmektedir, karanlık bir odada oyuncaklarınıza el feneri tutmanıza benzer şekilde: oyuncaklarınızı bu şekilde görebilirsiniz çünkü fenerden çıkan ışık oyuncağınıza çarparak gözünüze yansımaktadır.

Bu görüntüde bulutsunun sadece küçük bir kısmı görünüyor. Bulutun tüm şekli kanatlarını açarak uçmakta olan bir kuş gibi uzayın geniş bir bölgesini kaplamaktadır! Buradan görebilirsiniz.

 

İlginç Gerçek

Görüntünün merkezindeki yıldız (“martının gözü”) bir yoldaş yıldıza sahiptir. İki yıldız birbirlerinin etrafında dönerler, biz de onlara çift yıldızlar diyoruz!

Meer informatie

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Afbeeldingen

Bird watching in space
Bird watching in space

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box