Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Malý ničitel planet
1 May 2015

Pokud jste fanoušky vědecko-fantastického žánru, určitě jste se setkali s mnoha bláznivými věcmi včetně cestování v čase nebo třeba destrukce celých planet. Například ve Star Treku jsme mohli vidět konec planety Vulkán, domovské planety pana Spocka. Ve Star Wars byla zase na kousky roztrhána planeta Alderaan, kde měla domov princezna Leia.

Ale jak je to ve skutečnosti, děje se vůbec podobná destrukce? Nebo jde pouze o vědeckou-fantastiku?

Astronomové nedávno objevili důkaz, že přímo v naší Galaxii byla patrně zničena planeta. A aby to bylo ještě děsivější, zdá se, že byla zničena hvězdou, která byla dříve úplně stejná jako naše Slunce!

Když hvězda podobná našemu Slunci vyčerpá všechno své palivo, její svrchní vrstvy jsou odhozeny do vesmíru a hvězdě zůstane pouze její nejvnitřnější část. Z takové hvězdy (stejně to bude i v případě našeho Slunce) se stane koule zhruba o velikosti Země, bude tedy asi milionkrát menší než předtím. Půjde o malou, horkou, hustou a opravdu jasnou hvězdu. Takovým říkáme bílý trpaslík.

Jednalo se právě o takového bílého trpaslíka kdesi hluboko uvnitř hvězdokupy na obrázku, který roztrhal planetu. Jak se ale tahle malá, dalo by se říct titěrná hvězda, mohla stát odpovědnou za takový násilný čin? Odpovědí je gravitace.

Gravitace na povrchu bílého trpaslíka je více než deseti tisíckrát silnější než na povrchu Slunce. Když pak tato planeta jednoho dne zabloudila příliš blízko ke hvězdě, byla nemilosrdně roztrhána na kusy. Některé její části poté pohltil samotný bílý trpaslík.

„Cool“ zajímavost

Nazýváme je bílý trpaslík, ale tyto hvězdy nemusí být vždy bílé. Mohou mít nádech oranžové, červené nebo dokonce modré barvy.

Share:

Afbeeldingen

Een cluster van hele oude sterren
Een cluster van hele oude sterren

Printer-friendly

PDF File
1,2 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box