Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
İngiliz Astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’na Fırlatıldı
16 December 2015

Gezegenimiz yörüngedeki binlerce uydu sayesinde metalden bir tabakayla çevrelenmeye başladı. Telefon sinyallerini dünyanın herhangi bir yerine iletmekten, hava tahminleri yapmaya kadar her uydunun kendine özel önemli bir görevi var. Ancak bunlardan birisi daha özel – insan-yapımı en büyük uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu, ve burada insanlar da yaşayabiliyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu (kısaca UUİ) tek seferde on kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Yörüngedeki bir laboratuvar haline gelen istasyonda şu anda altı kişi yaşıyor ve çalışıyor. Bu altı şanslı kişiden biri de Tim Peake, 20 yıldan sonra uzaydaki ilk İngiliz!

Tim daha dün Soyuz uzay aracına sıkıca yerleşerek uzaya fırlatıldı. Heyecan verici sekiz saatlik uçuştan sonra, uzay aracı UUİ’ye ulaştı. Varıştan önce birkaç problem meydana geldi, ve kenetlenme zorlaştı, ancak mürettebatın yetenekleri sayesinde, istasyona güvenli bir şekilde vardığında Tim’in yüzü gülüyordu.

Şimdi Tim için gerçekten sıkı çalışma zamanı geldi. Önümüzdeki altı ay boyunca, kütleçekimini keşfeden ünlü İngiliz bilim insanı Isaac Newton’un çalışmaları onuruna Principia adı verilen kişisel görevi üzerinde çalışacak.

Bu önemli görevin bir parçası olarak Tim Yeryüzü’ndeki araştırmacılar için onlarca deney gerçekleştirecek. Örneğin uzayda kan damarlarının büyümesi, stresli durumlarda beyin uyumu ve yeni tür metaller üretmek gibi.

Tim ayrıca gelecekte Güneş Sistemi’ni keşfetmemizi sağlayacak teknolojiyi de test edecek, yörüngeden Dünya’daki robotları kontrol edecek! Bu teknoloji Kızıl Gezegen’in yörüngesinde dolanan astronotların Mars yüzeyindeki robotları kontrol edebilmeleri için kullanılabilir!

İlginç Gerçek

Yeryüzü’nde formda kalmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, bunu bir de yerçekimsiz ortam için düşünün. Hiç ayağa kalkmak ya da bir şeyi kaldırmak zorunda değilsiniz, oldukça zor olabilir. Tim Peakse UUİ’de sağlıklı kalabilmek için bir maraton koşmayı planlıyor (işte bu 42 kilometre!) .

Share:

Afbeeldingen

Tim Peake
Tim Peake

Printer-friendly

PDF File
1020,9 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box