Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Yılın Annesi : Orion Nebulası
3 August 2017, Istanbul

2009 yılında Amerikada bir kadın 8 sağlıklı bebek doğurduğunda bir seferde en çok bebek doğurma rekorunu kırmıştı. 

Hayvanlar aleminde ise bu rekorun sahibi 2000 bebeği aynı anda taşıyıp konfeti atarmış gibi doğuran erkek denizatı.

Fakat "yılın annesi" ödülünün asıl sahipleri aslında nebulalar. 

Nebulalar içlerinde milyarlarca yıldız doğan uzaydaki gaz ve toz bulutlarıdır. Denizatları gibi, yıldızlar da binlerce kardeşle doğar. Bunların hepsi de aynı bulutu aynı anda oluşturur. 

Bu uzay fotoğrafı gökyüzünde yıldız oluşturan en ünlü bulutu gösteriyor: Orion Nebulası. Nebulayı oluşturan renkli ve dönen gaz bulutlarını binlerce yeni doğmuş yıldızla birlikte görebilirsiniz. 

Orion Nebulası'na insanlar binlerce yıldır hayran olmuştur, ama sırlarını hala keşfediyoruz. Bu fotoğrafı kullanarak bilim insanları tüm yıldızların renk ve parlaklıklarını gözlemlemiş ve yaşlarını tam olarak hesaplayabilmişlerdir. 

Sonunda anlaşıldı ki bu yıldızların hepsi aynı buluttan (Orion Nebulası) doğmalarında rağmen aslında üç farklı gruptalar.Her grup farklı bir zamanda oluştu. Yani bu yıldızlar aynı anne nebuladan doğmuş olsalar da farklı yaştalar!

İlginç Gerçek

Grubun keşfettiği başka bir bilgi ise üç nesil yıldızın da farklı hızlarda dönmeleri. En genç yıldızların en fazla enerjisi var ve en hızlı dönüyolar ve en yaşlılar en yavaş dönüyor.

Share:

Afbeeldingen

Moeder van het Jaar: Orion Nebula
Moeder van het Jaar: Orion Nebula

Printer-friendly

PDF File
996,8 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box