Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Uzay Karıncası Dünya'ya Lazer Attı
25 May 2018, Istanbul

 

Lazerler gökyüzünde kilometrelerce yol alabilecek ya da metali kesebilecek kadar kuvvetli ışık ışınlarıdır. Onları günlük yaşamımızda bar kod okuyucuları ya da konserlerdeki özel efektler olarak görebiliriz. Onları ayrıca filmlerde de görürüz. Yıldız Savaşları'nda 'First Order'ın 'Starkiller Üssü' tüm bir gezegeni saniyeler içinde patlatabilecek lazerlerle donatılmıştır.
 Ama neyse ki, gerçekte uzay lazeri diye bir şey yoktur. Aslında, bir dakika... vardır!
 Astronomlar bu fotoğrafta görülen kozmik gaz bulutunun merkezinden çıkan lazer ışınları gördüler.
Fotoğraf muhteşem 'Karınca Nebulası'nı gösteriyor. Bu gezegensel nebula Güneş'e benzer bir yıldızın yaşamının sonunda dış katmanlarını uzaya yollamasıyla oluştu. Bazılarına göre renkli şekilleri bir karıncaya benziyor, görebiliyor musunuz?
 Normalde, böyle nebulaların merkezlerinde küçük, beyaz bir yıldız (Beyaz Cüce denir) dışında pek bir şey yoktur. Ama bunda normalden 10,000 kat daha fazla madde var! Fazladan gaz dönen bir diske dönüşüp kuvvetli bir lazer ateşliyor.
 Bu alışılmadık disk beyaz cücenin gizli bir arkadaşına ait gibi. Görünmez arkadaş yıldızın kuvvetli çekim kuvveti nebuladan madde çalıyor. Gaz yıldıza çekilirken bir disk oluşturuyor, tıpkı suyun bir tıpanın içine akarken girdap oluşturması gibi. 
 Uzay lazerleri çok nadir bir görüntüdür, şu ana kadar sadece birkaç tanesi görülmüştür, yani bu çok parlak bir keşif oldu!

İlginç Gerçek

İlk insan yapımı lazer 1960 yılında yapılmıştır, ve hala her yıl 16 Mayıs'ta Uluslararası Işık Günü olarak kutlanır.

Share:

Afbeeldingen

Mierennevel
Mierennevel

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box