Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Uzaydan Yangınları Tahmin Etmek
7 September 2018, Seattle

Bu yıl Güneşli Kaliforniya'dan buzlu Kutup Çemberine, Kuzey Yarımküre'de sıradışı bir miktarda yangın çıktı.

Bir yangın Portekiz'de Monchique (Mon-şi-ke) adında bir kasabayı yaktı. Neredeyse 50 kişiyi yaraladı, 2000 kişinin evini terketmesine neden oldu ve durdurulması için 1000den fazla itfaiyeci gerekti.

İlginç olan şey ise üç ay önceden bilim insanları Portekiz'de yangından zarar görme ihtimali en yüksek olan yerlerin haritasını çıkardı. Büyük bir yangın çıkma ihtimali en yüksek olan bölge? Monchique.

Peki bunu nasıl bildiler?

Yangınların büyümesi için 3 şey gerekir: yakan şey, yani bir sigara, kamp ateşinden kıvılcım, hatta bir şimşek; yakıt, çoğunlukla bitkiler, özellikle kuru çalılar ve dallar; ve doğru hava koşulları. Yüksek sıcaklık, rüzgar ve kuru hava yangınların daha geniş bir alana daha hızlı yayılmasına yardımcı olur.

Her 15 dakikada bir, yüzlerce kilometre üstümüzdeki bir grup uydu, Avrupa'nın tamamını tarar. Hava durumu, bitkiler, ve yangınlardan çıkan sıcaklık gibi bilgileri günceller.

Akıllı, hava tahmin edebilen süper bilgisayarlarla birlikte uydu görüntüleri ilginç bir şey ortaya çıkarır. Zararsız bir ateşi kontrolden çıkmış bir yangına dönüştüren bir nokta var.

Bu noktanın ne olduğunu tam olarak bilerek, bilim insanları Portekiz'de tehlikeli bir yangının çıkacağını tahmin edebildiler. Yakında uyduların yardımıyla bu başka yerlerde de yapılabilecek!

Erken yangın uyarıları itfaiyenin bu felaketlerle baş edebilmesi için son derece önemli. Yangınların çıkmasını hükümetleri havai fişekler, çöp yakma ve kıvılcım çıkaran ekipman kullanmayı belli zamanlarda durdurma konusunda uyararak önleyebilirler.

 

İlginç Gerçek

Yangınların %90'ının insan dikkatsizliği yüzünden çıktığını biliyor muydun? Bu yangınların çoğu yerde bırakılan sigaralar, gözetilmeyen kamp ateşleri, ve araba motorlarından çıkan kıvılcımlar yüzünden çıkıyor.

Share:

Afbeeldingen

Elanden in rivier
Elanden in rivier

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box