Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Bleščeči prah
16 November 2011

Prah je samo neka umazanija, ki ni uporabna za nič, kajne? Pravzaprav je v vesolju prah ključna sestavina pri nastajanju zvezd!

Astronomi pogosto pravijo, da so zvezde velikanske krogle plina, a v resnici vsebujejo tudi veliko prahu. Poglejte to izjemno novo fotografijo področja, ki mu pravimo meglica Carina, v katerem se rojevajo nove zvezde. Oranžna snov pokriva velik del slike – in ta snov je prah!

Za razliko od delcev plina se prah ne porabi kot gorivo, ki napaja zvezde, a brez njega se zvezde ne bi nikoli rodile. Tako je zato, ker lahko zvezde nastanejo samo, če je snov v nekem območju nastajanja zvezd dovolj gosta. In tu pridejo na pomoč prašna zrna – prispevajo dodatno maso.

V meglici Carina je nekaj območij, ki so dovolj gosta, da bodo v njih v naslednjih nekaj milijonih let nastale nove zvezde. Vendar pa lahko masivne zvezde, ki so že v meglici, potisnejo skupaj še več plinastih in prašnih delcev.

Masivne zvezde namreč oddajajo močne vetrove, ki lahko odpihnejo snov skupaj – podobno kot se na vetrovni dan na igrišču zberejo skupaj listi ali smeti. Poleg tega masivne zvezde končajo svoje življenje v močnih eksplozijah imenovanih supernove, ki prav tako lahko stisnejo snov in spodbudijo nastajanje novih zvezd!

 

Cool dejstvo

Skupna masa plina in prahu v meglici Carina je okrog 140.000-krat večja od mase Sonca!

Meer informatie

To je otroška verzija novice ESO Press Release.

Share:

Afbeeldingen

Schitterend Stof
Schitterend Stof

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box