Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Süper-Boyutlu Uzay Örümceği
10 November 2011

Örümcek fobiniz varsa endişelenmeyin, okumaya devam edin! Çünkü Tarantula Bulutsusu'nun bu harika yeni görüntüsündeki parlak gaz çizgileri bir örümceğin bacağına benzediğini göstermiyor.

Aksine, bu görüntü Tarantula Bulutsusu'nun alışılmadık bir halini gösteriyor. Gökbilimciler bu görüntü için iki teleskoptan alınan görüntüleri birleştirmek zorundaydı. Sıcak gaz tarafından salınan X-ışın radyasyonu (Chandra X-ışın teleskopu tarafından alınan, mavi bölgeler) ve çevresindeki daha soğuk gaz (Spitzer Uzay Teleskopu ile alınan, turunu kısımlar) gösterilmektedir. 

Tarantula Bulutsusu zaten büyük - ışığın bir ucundan diğerine ulaşması 650 yıl alıyor - ama gittikçe büyüyor! Gökbilimciler büyümenin nedenini iki şeye bağlıyor: Bazı gökbilimciler sıcak gaz (mavi) patlamasının, diğerleri ise büyük yıldızların genişlemeye sebep olduğunu düşünüyor. Burada gerçekten ne olduğunu anlamak için gökbilimcilerin tekrar görüntü almaları gerekiyor.

Tarantula Bulutsusu'nu tekrar gözlediklerinde, görüşlerini doğrulayan kanıtlara bakmayacaklar. Yapacakları tek şey gözlemlerin onlara anlattığı şeye bakmak - kendilerinin hatalı olduğu anlamına gelse de.

İlginç Gerçek

Tarantula Bulutsusu bilinen en ağır yıldızı içeriyor, bu yıldız Güneş'ten 300 kat daha ağır!

Meer informatie

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı NASA Chandra X-ışın Gözlemevi basın bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Afbeeldingen

Supergrote Ruimte Spin!
Supergrote Ruimte Spin!

Printer-friendly

PDF File
995,4 KB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box