Volg ons
iBookstore
Android app on Google Play
Vind ik leuk
Een programma van
Yeni Doğmuş Yıldız Etrafında Üçüz Gezegenler Bulundu
29 June 2018, Istanbul

 

Uzaylı dünyaları aramak için bazı cidden akıllıca teknikler icat edildi. Görünmeyen gezegenleri bulmak için yöntemlerden ikisi sallanan ve sönen yıldızları aramak. Fakat en genç gezegenleri bulmak için bilim insanları yeni bir şey geliştirmek zorunda.
 Genç yıldızlar kalın gaz ve toz bulutlarıyla sarılı olduklarından dolayı gezegen oluşturmak için ideal fabrikalardır. Gezegenler de zaten gaz ve toz bulutlarının bir araya gelip gezegen oluşana kadar büyümesidir.
 (Peki ne kadar büyüyebilirler? Şu ana kadar bulduğumuz en küçük gezegen yaklaşık Ay boyutunda be en büyüğü Dünya'dan 28 kat daha geniş!)
 Fakat genç yıldızların etrafındaki bu gaz ve toz içerideki yeni yapılmış gezegenleri saklıyor. Bu gezegenleri bulabilmek için tozun içerisini görmemizi sağlayacak yeni bir teknik gerekliydi. Ve bilim insanları bunu yarattı!
 Yıldızların etrafındaki gaz gayet basit ve tahmin edilebilir bir şekilde hareket eder... eğer bir gezegen yoksa. Gezegenler gazda olağandışı hareketlere neden olurlar, suyun bir kayanın etrafında hareket ettiği nehirlerdeki girdaplar gibi.
 Güneş'ten 1000 kat daha genç bir yıldızın etrafındaki gaz ve tozdan oluşan kabuğun hareketlerini inceleyerek üç tane gezegen bulundu. Bu kadar genç bir yıldızın etrafında ilk kez kesin olarak yıldız tespit ediyoruz!

İlginç Gerçek

Yeni teknik Neptün gezegeninin bulunma yöntemine benziyor. Uranüs'ün garip bir şekilde hareket ettiği tespit edildi. Bilinmeyen bir nesnenin çekim kuvvetiyle normal yörüngesinden sapıyordu. Uranüs ile ilgili dikkatli hesaplamalar ve biraz karmaşık matematik sayesinde Neptün'ün konumu bulundu. Doğrudan görünmesi ise daha sonra gerçekleşti.

Share:

Afbeeldingen

Planeten in de maak
Planeten in de maak

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB
Nieuwsbrief

Cassini Scientist for a Day


Universe in a Box